ibuprofenul

Explicație Definiție

Ibuprofenul aparține grupului de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), adică este un analgezic. Pe lângă bine durere-proprietati amelioratoare, are si proprietati antiinflamatorii si antipiretice.

Numele de comerț

Ibu 200®, Ibu 400®, Ibu 600®, Ibu 800®, Spalt®, Dolgit®, Imbun®, Dolormin®, Aktren®, Ibudolor®, Ibuphlogont®, Dolo-Puren® Există desigur și alte nume comerciale care au fost nemenționat din motive de claritate.

Nume chimic

Formula moleculară a acidului 2- (4-izobotil-fenil) -propionic: C13H18O2 Aplicațiile tipice de ibuprofen sunt Ibuprofenul poate fi, de asemenea, utilizat pentru ameliorarea durere abdominală și dureri de cap asociat cu sindromul premenstrual.

  • artroza
  • Artrita reumatoida
  • Umflături după leziuni sportive și intervenții chirurgicale
  • Dureri de spate
  • Disc alunecat
  • Menstrual Dure
  • Dureri de cap
  • Durere de orice putere
  • Osteoporoza tranzitorie
  • Febră
  • Migrenă
  • Durere de dinţi
  • Inflamatiile
  • fibromialgia

Ibuprofenul este unul dintre ingredientele active ale medicamentului care poate fi utilizat pentru tratarea inflamației, febră și durere. Cea mai obișnuită utilizare a ibuprofenului este pentru dureri de cap, durere de dinți sau chiar dureri menstruale, precum și pentru a coborî febră.

Ibuprofenul este, de asemenea, utilizat în tratamentul migrenă atacuri, vânătăi, entorse și tulpini. Adesea 200 până la 400 mg din ingredientul activ ibuprofen sunt suficiente pentru tratament. Ingredientul activ combate atât procesele inflamatorii din organism, cât și durere în sine, astfel încât ibuprofenul poate fi utilizat și pentru tratarea bolilor reumatice inflamatorii ale articulații.

În astfel de cazuri, totuși, este adesea necesară o doză crescută de 800 mg ibuprofen pentru a obține efectul dorit. Pentru bebelușii și copiii mai mari, există ibuprofen în doze mai mici decât sucul. Dintr-o doză de 600 mg / tabletă, medicamentele cu ingredient activ ibuprofen sunt disponibile numai pe bază de rețetă și trebuie prescrise de un medic.

În plus, un medic trebuie întotdeauna consultat înainte de a lua medicamentul. Ibuprofenul este numărat printre medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene și aparține acolo subgrupului numit compuși ai acidului propionic. Mecanismul de acțiune al ibuprofenului poate fi atribuit în mare măsură efectului său inhibitor asupra formării prostaglandinelor (vezi: prostaglandine) in corp.

Acestea prostaglandine sunt eliberate de organism ca substanțe mesager atunci când au loc procese inflamatorii în organism. prostaglandine provoacă semne inflamatorii tipice de roșeață și umflături în țesut, dar sensibilizează și terminațiile nervoase și asigură astfel transmiterea durerii și percepția durerii în creier. Dacă ibuprofenul previne acum formarea de prostaglandine de către organism, acest lucru duce și la reducerea durerii și a reacțiilor inflamatorii.

Ibuprofenul are, prin urmare, un efect antiinflamator, decongestionant și calmant al durerii. Efectul antipiretic suplimentar al ibuprofenului este obținut prin influențarea centrului de control al temperaturii în creier. Ibuprofenul este minor sânge mai subtire.

Cu toate acestea, nu este suficient să fie utilizat ca un obișnuit sânge-medicație subțire. Similar cu aspirină, care are un sânge-efect de subtiere, ibuprofenul se leaga si de enzima ciclooxigenaza. Cu toate acestea, ambele medicamente se leagă de diferite părți ale enzimei, motiv pentru care proprietățile lor de subțiere a sângelui diferă.

Prin urmare, ibuprofenul nu trebuie întrerupt înainte de operații sau tratament dentar și nu este nevoie de tratament regulat Monitorizarea a valorilor sanguine. Cu toate acestea, trebuie să aveți grijă să nu luați ibuprofen și aspirină in acelasi timp. În acest caz, ibuprofenul blochează enzima astfel încât aspirină nu mai poate funcționa.

Ca urmare, proprietatea de aspirare a subțierii sângelui se pierde și se pot forma cheaguri. Ibuprofenul este disponibil atât sub formă de tablete, cât și sub formă de suc. Dozele uzuale în Germania sunt comprimate de 200 mg, 400 mg, 600 mg și 800 mg.

Doza zilnică maximă este de 2400 mg. În Germania, ibuprofenul este disponibil în farmacii în doze de 200 și 400 mg, iar de la 600 mg este disponibil numai pe bază de rețetă. Ca suc, ibuprofenul este disponibil fără prescripție medicală pentru sugarii de la vârsta de 6 luni.

Ibuprofenul nu trebuie utilizat sau riscurile și beneficiile trebuie cântărite cu atenție sub vârsta de 6 luni. Persoana de contact este medicul pediatru (pediatru). Ibuprofenul este vândut în doze diferite pe comprimat.

Există preparate cu 400 mg, 600 mg și 800 mg de ingredient activ. Ibuprofen 400 este disponibil fără prescripție medicală, în timp ce 600 și 800 sunt disponibile numai pe bază de rețetă. Există mai multe motive pentru aceasta.

Indiferent de doza de ingredient activ, ibuprofenul este disponibil numai în farmacii. Ibuprofenul are efecte analgezice, antipiretice și antiinflamatoare. Prin urmare, poate fi utilizat pentru diferite cauze ale durerii și febră, dar și pentru bolile reumatice și artroza. Indiferent dacă este Ibuprofen 400, 600 sau 800, zona de aplicare este aceeași.

Singura diferență constă în practicabilitatea în legătură cu anumite boli. De cand Ibuprofen 400 este disponibil fără prescripție medicală, poate fi luat pentru auto-medicație, adică fără a consulta un medic. Acesta este adesea cazul dureri de cap, dureri de spate, durere de dinți și dureri menstruale.

Ibuprofenul 600 și 800 se utilizează atunci când trebuie luate doze mai mari pe o perioadă mai lungă de timp, la sfatul medicului. Acesta este cazul bolilor reumatice, cum ar fi reumatoidele artrită, gută și artroza. Deoarece Ibuprofen 600 și 800 poate fi achiziționat oricum numai la prezentarea unei rețete, este recomandabil să consultați regulat un medic în cazul bolilor inflamatorii.

Ca orientare, se poate lua 30 mg de ibuprofen pe kilogram de greutate corporală pe zi. Prin urmare, o persoană care cântărește 70 kg trebuie să ia aproximativ 2100 mg ibuprofen pe zi. Acest lucru este doar parțial corect.

În primul rând, trebuie făcută o distincție între auto-medicație și administrarea ibuprofenului la sfatul unui medic. Ca parte a automedicației, adulții și adolescenții cu vârsta peste 12 ani cu o greutate minimă de 40 kg nu trebuie să ia mai mult de 1200 mg. Nu trebuie administrate mai mult de 200-400 mg per doză unică. Cu toate acestea, sub supraveghere medicală, pot fi luate doze de până la 2400 mg pe zi.

Copiii cu vârsta cuprinsă între 10 și 12 ani cu o greutate de 30 până la 39 kg pot lua o doză zilnică maximă de 800 mg, în doze unice de până la 200 mg de ibuprofen. Între vârstele de șase și nouă ani, copiii cu greutatea de 20-29 kg pot lua, de asemenea, 200 mg pe doză unică și 600 mg ca doză maximă zilnică. Dacă vârsta și greutatea unui copil sunt cuprinse între două categorii, greutatea poate fi folosită ca ghid, deoarece acest lucru este mai important pentru dozare.

Indiferent de vârstă și doză, comprimatele de ibuprofen trebuie luate fără mestec cu un lichid, de preferință apă sau ceai. Ar trebui să existe patru până la șase ore între doze, astfel încât doza maximă zilnică să fie împărțită în trei până la patru doze unice. Dacă este auto-medicament, trebuie respectate dozele de mai sus.

Dacă se respectă dozele maxime menționate, nu contează cu adevărat ce fel de afecțiune este, fie ea durere de dinți, migrenă, dureri de cap, dureri de spate, dureri în gât, febră sau simptome de răceală. Doza exactă poate fi ajustată individual la severitatea simptomelor. Desigur, este recomandabil să începeți cu o doză mică de, de exemplu, 200 mg pentru un adult și să o creșteți dacă este necesar dacă condiție nu se îmbunătățește.

Cu toate acestea, ibuprofenul nu trebuie administrat mai mult de trei până la cinci zile ca parte a automedicației. În caz contrar, trebuie consultat un medic. Dacă ibuprofenul este utilizat ca tratament pentru un gută atac, poate doar ameliora durerea și inflamația simptomatic, și nu combate cauza în sine.

Adesea, trebuie luate cantități mai mari de ibuprofen pentru a aduce o îmbunătățire. În acest caz, merită să consultați un medic care poate prescrie 800 de ibuprofen. Acest lucru reduce numărul pur de tablete și ajută mai eficient datorită dozei mai mari.