Scopul jocului | Tenis

Scopul jocului

Scopul tenis este să joci mingea peste plasă în terenul adversarului în așa fel încât adversarul să nu mai poată ajunge la minge sau să fie obligat să facă o greșeală. tenis mingea trebuie jucată, după ce a venit cel mult o dată, corect în câmpul generic. Liniile de graniță fac parte din terenul de joc, astfel încât o minge care atinge linia cât mai aproape posibil este încă în joc.

Mingea se joacă cu așa-numitul serviciu în zona de serviciu a adversarului. Fiecare jucător are două încercări. Dacă al doilea serviciu nu reușește să lovească terenul conform regulilor (dublă culpă), acesta este considerat o culpă și adversarului i se acordă un punct. Dacă mingea atinge marginea plasei la servire și apoi intră în zona de serviciu conform regulilor, servirea se repetă. Câștigătorul este jucătorul care câștigă mai întâi numărul necesar de seturi.

Metoda de numărare

Modul oarecum neconvențional de numărare a punctelor tenis se bazează pe două teorii independente. Originea probabilă se bazează pe pariurile din secolul al XIV-lea. La acea vreme, oamenii au pariat 14 negători pe set, care la rândul lor constau din 15 jocuri.

45 a fost schimbat la 40 pentru confortul pronunției. A doua teorie se referă la cele patru linii originale funcţionare paralel cu plasa. După fiecare punct câștigat, jucătorului i s-a permis o linie înainte.

Liniile au fost plasate la intervale de 15 și 10 inch. Un întreg joc de tenis se numește meci, care la rândul său constă din seturi și meciuri. (În tenis acest lucru este adesea înșelător pentru ignoranți, deoarece un joc câștigat nu este egal cu o victorie).

Cine a câștigat două seturi primul este câștigătorul. Un set este câștigat atunci când un jucător: Într-un joc, numărul este de 0, 15, 30, 40. Un joc este câștigat atunci când un jucător poate câștiga următorul punct după ce a atins 40 de puncte.

Când scorul este 40:40 (deuce), jocul trebuie câștigat cu un spațiu de două puncte. Dacă serverul marchează un punct la primul serviciu, apelul este „Advantage Up”, iar dacă jucătorul care revine înscrie un punct , este „Advantage Back”. Primul jucător care va fi chemat primul în numărare începe cu serviciul din partea dreaptă (0: 0). Când punctul este câștigat (15: 0) el servește din partea stângă ... O tie break câștigată este considerată ca un singur joc câștigat (de la 6: 6 la 7: 6 sau 6: 7), dar la scorul de 6: 6 este decisiv pentru set.

Începe de la 0: 0 și fiecare punct câștigat nu contează ca în jocul 15, ci doar 1. Jucătorul care ajunge mai întâi la 7 puncte cu cel puțin 2 puncte distanță câștigă setul. Rezultate posibile (7: 0, ... 7: 5.

8: 6, 9: 7.). Deoarece la tenis jucătorul care servește are un avantaj, jucătorul 1 servește doar un raliu, apoi alternativ de două ori. La începutul tie break-ului, jucătorul care a avut un recul în jocul anterior are dreptul de a servi.

După 6 puncte jucate (de exemplu 5: 1, 4: 2.) Are loc o schimbare de latură fără pauză. La fiecare scor inegal din set, partea se schimbă cu o pauză.

La (1: 0) în fiecare set se face o schimbare fără pauză. Un jucător are mingea când poate câștiga jocul cu următorul punct. O minge fixă ​​este dată jucătorului care câștigă setul cu următorul punct, iar dacă jucătorul poate câștiga întregul meci cu raliul următor, se numește minge de meci.

Dacă un jucător are ocazia să câștige meciul cu raliul următor, acesta se numește punct de rupere. Dacă reușește să facă acest lucru, se numește pauză.

• Au câștigat 6 jocuri, iar adversarul a câștigat cel mult 4 jocuri.

(6:0, 6:1, 6:2, 6:3, 6:4)

• La scorul de 5: 5 jocul este extins la 7. (7: 5)

• butterball

Terenul de tenis este împărțit de o plasă în două dreptunghiuri de dimensiuni egale.

Lungimea terenului este de 78 m de la o linie de bază la alta. Lățimea pentru terenul dublu este de 23.77 m și 36 picioare (10.97 m) pentru terenul unic. Liniile de impact (numite în mod colocvial linii tee) se desfășoară paralel cu rețeaua de pe ambele părți la o distanță de 27 m.

Linia centrală a serviciului rulează în unghi drept cu linia de serviciu până la plasă. Împarte câmpul T în două dreptunghiuri de dimensiuni egale, câmpurile de impact. Plasa are o înălțime de 3 m la mijloc și 0.914 m la stâlpi.

Suprafața dintre linia de bază și gard are o lungime de 18-21 m-5.50 m. tenis. Tenisul se joacă pe diferite suprafețe.

Dintre cele mai frecvente: nisip (franceză deschisă), iarbă (Wimbledon), hard court (noi- deschisă), as de recuperare (australiană deschisă). în plus, granulat, covor, iarbă artificială.