De două ori 3 contra 3 la handbal

De două ori trei contra trei este o variantă a handbalului țintă și este utilizat în domeniul E-tineret și D-tineret. Federațiile sportive individuale folosesc această formă de mini handbal ca completa la jocul 6 + 1 într-o jumătate a jocului. Regulamentele sunt supuse asociațiilor individuale.

În jocul țintă De două ori trei contra trei, se iau în considerare aspectele specifice vârstei, luând în considerare nivelul de cerințe și pregătire. Jocul Twice Three against Three este deosebit de eficient în dezvoltarea abilității de a percepe și rezolva situații de joc. În plus, apropierea de jocul țintă de handbal duce la antrenarea condițiilor preliminare de performanță condiționată și coordonativă.

O gamă largă de posibilități de variație îi permite antrenorului să ofere un antrenament diferențiat și atractiv în handbalul tinerilor. Două echipe joacă cu numărul normal de 6 jucători de teren și cu un portar care nu are voie să părăsească zona de poartă. Terenul de joc este împărțit în două reprize, o repriză atacantă și o repriză defensivă, cu trei jucători în repriza atacantă și trei jucători în repriza defensivă.

Linia de centru nu poate fi traversată de niciun jucător. După finalizarea cu succes a golului, portarul readuce imediat mingea în joc. El poate trece mingea oriunde. În timpul jocului, jucătorii pot și trebuie să schimbe pozițiile de atac și de apărare. Cu toate acestea, este obligatoriu să faceți o atingere de la linia centrală pentru a vă asigura că raportul „3: 3” este întotdeauna menținut.

Sfaturi pentru practică

• Asigurați-vă că fiecare jucător poate acționa atât în ​​atac, cât și în apărare. (principiul rotației)
  • Scorul jocului este determinat de numărul de goluri înmulțit cu numărul de marcatori, asigurându-se astfel că toată lumea aruncă la poartă.
  • Portarul poate trece mingea doar peste linia de centru. (nota nivel de calificare)
  • Acoperirea omului de la linia centrală
  • Alegeți un teren de joc mai mic.
  • Numărul de jucători variază pentru a provoca avantaje în atac și apărare.
  • Marginea creativă a antrenorului

În această formă de joc, tuturor jucătorilor li se cere să colaboreze creativ, social și activ.

În forma de joc de două ori trei contra trei, toți jucătorii au semnificativ mai multe contacte cu mingea decât în ​​varianta convențională „6 + 1”. Inevitabil, situațiile „1: 1” apar cu acoperirea importantă a bărbaților în handbal. Jucătorii trebuie să fie conștienți în permanență de situația atât în ​​atac, cât și în apărare și trebuie să decidă în funcție de situație.

Un joc pasiv este greu posibil. Datorită numărului redus de jucători într-o jumătate, percepția situațiilor speciale este mult mai ușoară.